2018-09-28 Eurtopos kalbų diena
2018-09-28 Eurtopos kalbų diena

Dotnuva prabilo... aštuoniomis kalbomis

Justina ŠVEIKYTĖ

Europos kalbų diena tradiciškai neliko nepaminėta Dotnuvos miestelio (Kėdainių r.) pagrindinėje mokykloje. Čia pamilta ir prijaukinta šventė šįmet buvo kitokia – mokyklos bendruomenė į svečius pasikvietė užsieniečius, kurie mokosi, dirba ir sportuoja Kėdainiuose.

Tad po Dotnuvos pagrindinės mokyklos stogu praėjusią savaitę buvo prabilta net aštuoniomis kalbomis: anglų, vokiečių, ispanų, italų, lenkų, japonų, korėjiečių bei, žinoma, gražiausia kalba visoje Europoje – lietuvių.

Be kalbos – nėra ir ateities

„Kai kurie moksleiviai kitataučius šiandien matė pirmą kartą gyvenime. Ne tik regėjo juos iš labai arti, bet ir galimybę bent jau keliais žodeliais „persimesti" turėjo, – šyptelėjo renginio organizatorė, Dotnuvos pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Indrė Giedraitienė. – Matote, Europos kalbų dieną mes čia, Dotnuvoje, švenčiame kasmet įvairiomis formomis. Man regis, kad kasmet ji pamažu blanko, tad jai pagyvinti ir dar stipriau motyvuoti mokinius mokytis užsienio kalbų nusprendėme pasikviesti užsieniečius. Juolab, kad jų mūsų krašte išties nemažai. Aišku, mano, kaip lituanistės tikslas – pirmiausia vaikams perduoti meilę gimtajai kalbai. Bet širdis dega viltimi moksleivius „užkrėsti" noru mokytis ir užsienio kalbų. Norisi parodyti vaikams, kad kalbų mokėjimas šiuolaikiniame pasaulyje yra gyvybiškai svarbus."

Mokiniai, sportininkai ir mama

Į Dotnuvos pagrindinę mokyklą šiai šventei atvyko pilnas mokyklinis autobusiukas kviestinių svečių. Tarp jų – Kėdainių „Nevėžio" futbolo ekipos legionieriai – japonas Tohru Kobayashi ir italas Antonio Stelitano, „Atžalyno" gimnazijoje pagal mainų programą besimokantis vokietis Jannis, jį priėmusios kėdainiečių šeimos dukra Saulė, kuri trejus metus savarankiškai kremtanti korėjiečių kalbą, lenkiškai kalbanti vieno iš Dotnuvos pagrindinės mokyklos aštuntos klasės mokinio mama Veronika Ožarovskaja bei Šviesiosios gimnazijos auklėtinė Laura, prieš ketverius metus atvykusi gyventi su šeima į Lietuvą iš saulėtosios Ispanijos.

Supranta tik vyresnėliai

Dvi dešimtis metų anglų kalbos paslapčių Dotnuvos pagrindinėje mokykloje moko Vytautas Petrauskas. Pedagogo teigimu, užsienio kalbų, kurių mokykloje yra dvi – anglų ir rusų – vaikams mokytis sekasi neblogai.

„Anglų kalbos pamokos prasideda antroje klasėje. Mažyliai dar nelabai supranta, koks svarbus dalykas yra užsienio kalba. Vyresnėliams to aiškinti nebereikia, – pasakojo Dotnuvoje anglų kalbą dėstantis V. Petrauskas. – Aš, kaip užsienio kalbų entuziastas, labai tikiuosi, kad užsieniečių atvykimas į mokyklą, proga pabūti su jais, išgirsti, kaip iš jų lūpų skamba gimtosios jų pačių kalbos, padės vaikams į tai pažvelgti visai kitu kampu. Suprasti, kad be užsienio kalbos šiandien – nė krust. Nė iš vietos."